Saturday, March 29, 2014

PEYNİ RLİ HAMUR KIZARTMASI

Merhaba degerli site okurlarimiz. Simdiki yayinimiz PEYNİ RLİ HAMUR KIZARTMASI.

peyni rli hamur kizartmasi 1





Peynirli Hamur Kızartması




peyni rli hamur kizartmasi 2






Peynirli Kızartma Böreği




peyni rli hamur kizartmasi 3






Sütlü Hamur Kızartması




peyni rli hamur kizartmasi 4












peyni rli hamur kizartmasi 5






Ciğerli Börek




peyni rli hamur kizartmasi 6







Pekmezli Helva











Peynirli Hamur Kızartması



Beyaz peyniri, pul biberi, ince kesilmiş maydanozu karıştırın. Ekmek hamurundan parçalar koparıp içlerine peynirli karışımdan koyun. Top şekiller verip yağda kızartın.



Peynirli Kızartma Böreği



Ekmek hamurundan parçalar koparıp bezeler yapın. Bezeleri un ve merdane yardımıyla açın. Açılan hamurların yarılarının üzerlerine peynir koyun. Diğer yarılarını üzerlerine kapatın. Börekleri yağda kızartıp sıcak servis yapın.



Sütlü Hamur Kızartması



1 Su bardağı süt



1 Yumurta



2 Çay kaşığı kabartma tozu



1 Çay kaşığı tuz



Aldığı kadar un



Sıvı yağ



Yapılışı: Sıvı yağ hariç bütün malzemeleri karıştırıp koyu kıvamlı bir hamur yapın. Kızdırılmış sıvı yağa hamurdan kaşık kaşık döküp kızartın.



Ciğerli Börek



3 Ekmek hamuru



Akciğer



Soğan, maydanoz



Sıvı yağ, karabiber,



Un, tuz



Yapılışı: Küçük küp kesilmiş soğanı sıvı yağda kavurun. Minik minik kesilmiş akciğeri, soğana ekleyip kavurun. Karabiberi, tuzu, ince doğranmış maydanozu ilave edip 2-3 dakika daha kavurun. Ciğerli içi ocaktan alıp soğumaya bırakın. Ekmek hamurunun birini ikiye kesip her ikisini de un ve merdaneyle açın. Açılan hamurun birinin üzerine ciğerli içten koyun. Diğer açılmış olan hamuru da ciğerli olanın üzerine kapatıp kenarlarından hafifçe bastırın ve yapışmasını sağlayın. Kalan ekmek hamurlarını da aynı şekilde hazırlayıp börekleri yağda kızartın. Ciğerli böreklerin fazla yağlarını kâğıt havluda alıp, dilimledikten sonra sıcak servis yapın.



Not: Ciğerli böreğin içini iki türlü yapıyorum. İkincisini yaparken kırmızı ve yeşil biberleri küçük küçük kesip sıvı yağda kavuruyorum. İnce kesilmiş taze soğanı ekleyip soğanı da kavuruyorum. Minik minik kesilmiş akciğeri koyup kavuruyorum. Rendelenmiş domatesi, tuzu ve karabiberi ilave edip harcı pişiriyorum.



Pekmezli Helva



125gr. Margarin



Yarım çay bardağı sıvı yağ



1 Su bardağı üzüm pekmezi



2su bardağı un



1 Su bardağı su



Yapılışı: Margarini sıvı yağla birlikte eritin. Unu ekleyip pembeleşene dek kavurun. Pekmezi una ilave edin ve un pekmezi çekene dek karıştırmaya devam edin. 1 Su bardağı suyu ekleyip, helva kıvamına gelinceye kadar pişirin. Ocaktan alıp demleyin.



Tüm helva tariflerim burada





Bu yazi hakkinda daha detayli yazi inceleyebileceginiz onerecegimiz bir kaynak : kizartmalik hamur r tarifi

No comments:

Post a Comment